redux-framework domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131woocommerce domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131workreap domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131customized-task-offer domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131workreap-hourly-addon domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131| Management number | 209093609 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $81.43 | Model Number | 209093609 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
acer laptop
| UPC | 195133677776 |
|---|---|
| Brand | acer |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Acer Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Form Factor | Chromebook |
| Item Weight | 3.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 12.5 Hours |
| CPU Codename | Gemini Lake |
| Chipset Type | Intel Gemini Lake Refresh |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | acer |
| Model Number | acer laptop |
| Power Device | internal rechargeable battery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Screen Finish | matte or anti-glare |
| Audio features | Basic audio output and microphone input for general use. |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6/6E |
| CPU Model Number | N4020 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop-related peripherals |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Micro USB 2.0 Type B |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone, Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Compact keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Microphone Form Factor | built-in |
| Screen Bezel Thickness | 0.37 inches |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 9.38 Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.42"L x 0.8"W x 9.86"Th |
| Automatic Backup Software Included | Chrome OS |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form