redux-framework domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131woocommerce domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131workreap domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131customized-task-offer domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131workreap-hourly-addon domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131| Management number | 212871442 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $36.00 | Model Number | 212871442 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 082642812807 |
|---|---|
| Brand | Specialty Products Company |
| Color | Grey |
| Model | SPP81280 |
| Set Name | SPC Performance EZ Cam XR Bolts (Pair) |
| Head Type | Toothed Washer |
| Size Name | 16mm |
| Metal Type | Zinc |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 0.9 Pounds |
| Part Number | SPP81280 |
| Thread Size | 16mm |
| Thread Type | Unf |
| Finish Types | Machined |
| Manufacturer | SPC PERFORMANCE |
| Thread Class | Metric |
| Thread Style | Right Hand |
| Fastener Size | 16mm |
| Fastener Type | Hexagon Bolt |
| Item Diameter | 16 Millimeters |
| Item Hardness | Grade 12.9 |
| Material Type | Alloy Steel, Aluminum |
| Item Type Name | Camber Bolt |
| Exterior Finish | Machined |
| Thread Coverage | Single End Threaded |
| Number of Pieces | 2 |
| Screw Head Style | Hex Washer |
| Screw Point Style | Type A |
| Manufacturer Grade | Grade 2 |
| Included Components | Camber Bolt |
| Warranty Description | Limited Lifetime |
| Set Screw Thread Type | Unified National Fine (UNF) |
| Compatible Groove Diameter | 16 Millimeters |
| Global Trade Identification Number | 00082642812807 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form