redux-framework domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131woocommerce domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131workreap domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131customized-task-offer domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131workreap-hourly-addon domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131| Management number | 209113873 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $183.60 | Model Number | 209113873 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Operating System: Windows 11 HomeCPU: AMD Ryzen 3 7320U (2.4GHz, Up to 4.1GHz) Quad-CoreMemory: 8GB LPDDR5-5500 MHzStorage: 256GB PCIe NVMe M.2 SSDScreen: 17.3" HD+ Antiglare 1600x900, 250 nits, 60% NTSCFront Camera Features: HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphonesGPU: AMD RadeonVideo Memory: SharedAudio System: High Definition AudioSpeakers: Stereo SpeakersWLAN: 2x2 Wireless LAN Wifi 6 (802.11ax)Bluetooth: YesPORTS:2 x USB 3.1 (Gen 1 Type-A)1 x USB 3.1 (Gen 1 Type-C)1 x AC Smart Pin1 x HDMI 1.4b1 x AudioKeyboard Features: Numeric KeypadKeyboard: Full-sizeMouse Type: ImagepadPower Supply: 45 Watt Smart AC AdapterBattery: 3-Cell Lithium-IonBattery life: Up to 7 hours and 15 minutesEnergy Star Compliant: YesWidth: 15.78 in. (400.81 mm)Depth: 10.15 in. (257.81 mm)Height: 0.78 in. (19.81 mm)Weight: 4.58 lbs. (2.08 kg)
| UPC | 196786670787 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Voltage | 41 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.58 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | AMD 785E |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 5500 MHz |
| Model Number | HP |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP laptop |
| Audio features | [Standard Audio Features] |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | 802.11ax |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 3 7320U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 3 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, USB 3.1 Type A |
| Memory Clock Speed | 5500 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 3000 |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | HDD, SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4, DDR5 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 2 Milliamp Hours (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form