redux-framework domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131woocommerce domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131workreap domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131customized-task-offer domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131workreap-hourly-addon domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/runcloud/webapps/uplancer/wp-includes/functions.php on line 6131| Management number | 209071448 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209071448 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product description Building on the success of the Raspberry Pi 400, the Raspberry Pi 500 is a comprehensive Raspberry Pi 5-based personal computer seamlessly integrated into a compact keyboard. Engineered for learning, coding, productivity, and DIY projects, it offers a substantial performance boost while retaining a sleek, all-in-one design. Manufacturer Contact Information Raspberry Pi Ltd. 194 Cambridge Science Park, Milton Road, Cambridge, England, CB4 0AB. Support: https://www.raspberrypi.com/contact/
| Brand | Raspberry Pi |
|---|---|
| Model Name | SC1231 |
| Item Weight | 450 Grams |
| Manufacturer | Raspberry Pi |
| Model Number | US |
| BuiltIn Media | Keyboard, Power supply |
| Mfr Part Number | RP500+VILP114 |
| Processor Brand | ARM |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Operating System | Linux |
| Compatible Devices | Keyboards, Mice, Monitors, Speakers, Cameras, Smartphones, Printers, External Storage Devices, etc. |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet, USB 2.0, USB 3.0 |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Manufacturer Contact Information | Raspberry Pi Ltd. 194 Cambridge Science Park, Milton Road, Cambridge, England, CB4 0AB. Support: https://www.raspberrypi.com/contact/ |
| Global Trade Identification Number | 05056561804255 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form